Att välja efter rädsla

Hej på er!

Ovanstående citat kom till mig efter en session med en av mina soul/holistic coaching-klienter i fredags. Vi pratade om att välja, och om att man för det mesta gör sina val utefter rädsla, istället för att välja det man verkligen vill och längtar efter. Självklart kan andra saker, så som ansvar och ekonomi också spela in – men många människor gör val i livet, stora som små, för att de är rädda och vill skydda sig själva.

För tänk om man väljer den väg man vill gå – med allt vad det innebär – och MISSLYCKAS? Ja, men tänk om man väljer den väg man vill gå, för att man VILL, KAN, HAR TILLIT och att den får en att KÄNNA EN LEVANDE?

Och tänk om dina värsta farhågor inte besannas (när har de någonsin gjort det?) och du LYCKAS? Om valet får dig att FLYGA?

Ja, det vet du inte förrän du provat.

Låt inte gamla sår och mönster, rädslor för att ännu en gång råka ut för sådant som hänt (eller sådant som du föreställer dig KAN hända) hindra dig från att leva ditt liv utifrån längtan istället för rädsla.

När min klient och jag började prata om detta – vad hon verkligen VILLE göra om det inte fanns några rädslor och hinder, hände det någonting. Energin förändrades, såväl hos henne som i rummet, och man riktigt såg hur en gnista tändes inom henne. Det var fantastiskt att se ☺️

Tänk vad den gnistan kan göra – vad man kan uträtta med hjälp av den – om man bara förvaltar den väl ❤️

Stor kram /Sofia (som just nu också går igenom saker och väljer OM, inte av rädsla utan av vilja) 🌸

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *