Alberto Villoldo, psykolog, medicinsk antropolog och författare:
”Det schamanerna har veta i tio tusen år bevisar vi nu i laboratorier”
Mitt första intryck av doktor Alberto Villoldo är en lugn men pigg man. Han ser somrig ut och jag ska snart förstå varför. Alberto flyr vintern i Miami med sin familj för att uppleva sommaren året runt. Jag visar honom genom vårt Skype-fönster hur vår vackra vintersöndag här ser ut. Hans intresse fastnar på skogen, inte på vattnet utanför. ”Kan du visa mig skogen igen?” säger han. Och jag förstår med ens vart hans prioriteringar ligger. I det gröna.
Jag har många frågor till honom och dialogen håller sig inom schamansk och traditionell västerländsk vetenskap. Han säger :
– I väst har vi ett sjukvårdssystem, inte ett hälsovårdssystem. Vi vårdar sjukdomar. Men i många delar av världen ser man annorlunda på saken. Schamanerna har en spännande visdom kring hälsa och bland dem existerar inte sjukdomar, bara ett antal symptom. Om man skapar rätt förutsättningar för hälsa att infinna sig så uteblir sjukdomarna, som en positiv bieffekt.
Kan man se det som att schamanerna förebygger sjukdomar?
– Det skulle jag inte säga. Att förebygga sjukdomar är fortfarande att fokusera på den fysiska kroppen. De känslomässiga och spirituella delarna har ingen naturlig plats i det. Det är därför det kallas Andens Medicin eller One Spirit Medicine, den tar in alla aspekter av vår natur.
Alberto frågar om han får ta mig med på en vetenskapsresa och berättar:
– Biologin vill åstadkomma två saker: arter som kan leva länge och intelligens. Det betyder inte nödvändigtvis att individer ska leva länge. De är oftast programmerade att lämna livet när de har producerat färdigt, strax efter klimakteriet. Då anses de inte nödvändiga längre.
– När det gäller intelligens – ju intelligentare arten är desto längre lever individerna. Till exempel, människor och späckhuggare har de mest komplexa hjärnorna av alla arter och vi lever generellt sett längre än klimakteriet.
Ja, men vi börjar chansera ungefär då.
– Precis. När vi har producerat klart så förändras våra hormoner, rynkorna kommer snabbare och vi tillfrisknar inte lika snabbt. Naturen är inte lika intresserad av dig – såvida du inte är väldigt smart, vilket är schamanernas svar på andlighet. Andlighet, eller spiritualitet, är den högre intelligens som naturen favoriserar. Spiritualitet är alltså förmågan att skapa psykosomatisk hälsa.
– Så, med Andens Medicin kan vi uppgradera vår intelligens och leva upp till schamanernas inställning att ”lång hälsa ger långt liv”.
Så boken du har skrivit nu – Andens Medicin – hur skiljer den sig från dina tidigare böcker?
– Den här boken gifter ihop schamanernas uråldriga visdom som jag studerat i årtionden med modern neurovetenskap.
Det låter väldigt spännande, berätta mer.
– Hälsa är tätt sammanlänkat med vad du utsätter din kropp för och vad du äter, vad du tror på och hur din hjärna mår. Din tro om verkligheten är vad som kommer bli din verklighet. Allt detta bygger på schamanernas kunskap sedan tusentals år tillbaka som vi först i vår tid har kunnat bevisa genom tester i laboratorier.
Talar du från erfarenhet?
– Ja, absolut. För några år sedan fick jag en väldigt dålig diagnos. Parasiter jag dragit på mig under mina oändliga resor i Amazonas och andra delar av världen hade förstört tre av mina organ – min lever, mitt hjärta och min hjärna. Två av dem – levern och hjärtat – skulle troligen behöva bytas ut. Och det såg jag egentligen inte som något problem. Men jag började fundera på hur man får en friskare hjärna.
Så vad gjorde du?
– I väst är vi väldigt duktiga på att döda saker med läkemedel och vård, det var så jag fick död på alla parasiter. Väldigt effektivt. Men organen var fortfarande i dåligt skick och jag ville inte transplantera så jag odlade en ny kropp, nya organ, genom Andens Medicin. Hjärnan är nyckeln till det hela och allt börjar med att avgifta den.
Men hur kommer vetenskapen in i det hela?
– Till att börja med är schamanerna våra allra första vetenskapsmän. De lever i naturens apotek bland tusentals hemliga plantor med läkande egenskaper. De fann till exempel curare som är basen i västvärldens bedövningsmedel. De upptäckte också vad som kan avgifta vår hjärna. Det visar sig att våra livslängdsgener kan tysta gener som skapar sjukdomar. Livslängdsgenerna är dock av naturen programmerade att sakta ner så snart vi som art har bidragit till reproduktionen, men kan vi hacka oss in i vårt dna och aktivera livslängdsgenerna igen så når vi schamanernas filosofi: lång hälsa ger långt liv.
Är det möjligt att hacka sig in i vårt dna-system?
– Ja, schamanerna har hittat en väg genom hemliga växter. Och det handlar inte om några psykedeliska växter. Detta är växter som kan tända våra livslängdsgener och vi finner de egentligen världen över.
Ok. Det kan ju schamanerna påstå. Men hur kan vi veta det?
– Vi har testat växterna i laboratorier och alla visar sig aktivera proteinet Nrf2 som i sin tur sätter igång livslängdsgenerna. Och det här har schamanerna vetat i tio tusen år. (Reds anm: växter som är kända att aktivera Nrf2 är t.ex. grönkål, broccoli, spenat, svart vinbär, morot, gurkmeja och många fler.)
I boken finns det en hel del praktiska råd, en del som kanske kan kännas lite övermäktiga. Finns det några genvägar?
– Det är just det – det finns inga genvägar när det kommer till din hälsa! Vi har alldeles för mycket att göra; vi ska träna, vi ska jobba, vi ska allt möjligt. Ända tills vi får en diagnos. Då är det bara fokus på att bota den. Vi måste prioritera om.
Det låter som något jag känner igen. Hur lever du själv?
– Det har funnits en tid då jag har sagt till mina fyra barn – jag är för upptagen, jag har inte tid att leka. Idag prioriterar jag lek med barnen, det är det absolut viktigaste.
Under vårt samtal får jag också se den miljö Alberto befinner sig i. Han visar sin vy ut genom fönstret där bergen omringar honom. Trots att det ser ut som paradiset själv frågar jag honom:
Vilken är din favoritplats på jorden?
– Åh, det är en väldigt svår fråga! Men jag tror ändå det är Himalaya; Butan och Nepal och andra vackra platser runt foten av bergsmassivet. Men också Peru. Gemensamt är nog egentligen höga berg – det är min favoritplats på jorden. Och det verkar vara precis där han är – i sitt paradis.
Av Alexandra JerseliusOm Alberto Villoldo
Yrke: Psykolog, medicinsk antropolog och författare.
Ålder: 67 år
Familj: Fru och fyra barn i 20-års åldern.
Bor: I Miami, Florida på sommaren och i Chile på vintern. Vi försöker också spendera ett par månader om året i Europa.
Intressen: skidåkning, vin
Läser just nu: ”Trädens hemliga liv” av Peter Wohlleben. Det är en väldigt vacker bok. Träden är verkligen ett av naturens många mirakler.
Motto i livet: ”Creer es crear”, vilket är spanska för “Tro är att skapa”. Det du tror på skapar du.
Tidigare utgivna böcker på svenska: Schamansk healing, De fyra insikterna, Upplysning: Schamanens väg till helande, Hela din framtid.
Kort om boken
Andens medicin omfattar en holistisk syn på begreppet ”hälsa” och bygger på urgamla schamanska healingmetoder. Boken är uppdelad i fyra delar i vilka författaren skickligt väver ihop gamla urbefolkningars visdom med de senaste rönen inom vetenskapliga områden som neurologi och näringslära. Här får vi ett friskvårdsprogram att följa som inte enbart ger oss en nystart för 2017 utan även banar vägen för framtida hälsa! Läs mer.