Lektion nr 23: Det är du. BU!

Det är skillnad på att veta vad som är rätt väg och att gå den vägen.

– Morpheus, Matrix

Lektion 23 kanske kommer med den bästa nyheten hittills. Den erbjuder oss nyckeln till det hav av kärlek som de andliga övningarna utlovar. Den erbjuder en väg ut ur de slutna, psykologiska strukturer som är upphovet till vår smärta, våra problem.

Den säger: Jag kan undkomma den värld jag ser genom att ge upp tankarna på attack.

Den här lektionen förklarar tydligt att orsak och verkan är den universums organiserande princip. Den säger rent ut: ”Det tjänar ingenting till att klaga över världen. Det tjänar ingenting till att försöka förändra världen.”

Världen är bara en effekt av mina tankar. Det är värt att upprepa. Mina tankar, mina föreställningar om världen, är dess upphov. Inom kvantfysiken kallas detta för observatörseffekten.

Så även om det är meningslöst att försöka förändra världen är det enormt förtjänstfullt att förändra mina egna tankar. Det är därför det är så viktigt att arbeta med övningarna i arbetsboken varje dag. Och det var därför Morpheus sa att det är skillnad på att känna till den rätta vägen och att gå den.

Antingen jag gillar det eller inte så är jag den som skapar de bilder jag ser i världen. Och detta är en vansinnigt cool upptäckt, för allt jag behöver göra för att förändra världen är då att förändra mina tankar och föreställningar. När jag gör det förändras världen automatiskt. Fantastiska upplevelser uppstår. Glädje, skönhet, kärlek och frid.

Det är också värt att nämna att trots vad du kanske fått höra i självhjälpsböcker och på terapisessioner är det inte svårt att förändra sina tankar. Det handlar bara om att be om hjälp.

Samma röst som förföljde Helen Schucman vill gärna kommunicera med mig också. Och med dig.

Den här informationen kommer från boken En kurs i mirakler – Avkodad av Pam Grout. Du hittar den HÄR.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *