Mina vänner, på tisdag går Merkurius retrograd och alla som är någorlunda insatta vet att det innebär att en tid av eventuell väntan, frustration och tröghet väntar.

Föga förvånande märks det också i kortet jag drar för veckan – Vintern. Detta kort ser det som sker, att en tid av stiltje är i ankommande, och att det bästa man kan göra är att ligga lågt, vänta in och förbereda. Se över sådant som behöver synas i sömmarna, jobba på att släppa det som inte gagnar en vare sig i livet eller själsligt, så att man är fri(are) att gå vidare, som en pånyttfödd människa, när Merkurius vänder tillbaka igen.
Råd inför veckan som kommer:
- Om det känns som om du famlar i mörkret – försök finna dig till rätta i ovissheten och lita på att vägen uppenbarar sig när tiden är mogen. Just nu, när Merkurius backar, är inte en tid att pusha framåt. Nej, bida din tid och gör de förberedelser som kan hjälpa dig komma loss, så att du är redo när energierna vänder framåt.
- Fråga dig själv vad som krävs för att du ska känna dig stöttad och levande? Leta i det förflutna – var hittar du där som du kan plocka upp igen?
- Det här kortet visar att du just nu har en god möjlighet att övervinna dina rädslor. Vad är du rädd för, och vad krävs det för att du ska lyckas spräcka hål på den där bubblan och ta dig ut i friheten?
Ta hand om er 💜
//Sofia