Månklokt i oktober-november

Våga umgås med det obekväma

I samband med att du får den här tidningen i din hand omges vi av fullmånens energier som inträffar den 17 oktober. Den står då i Vädurens tecken som uppmanar till mod och självständighet. Som vanligt är det en tid för att skörda vad du sått och släppa gamla mönster. Vid just den här fullmånen kan följande nyckelfaktorer vara bra att tänka på: 

  • Reflektion: Har jag gått för fort fram, varit för impulsiv eller självisk den här månaden? Har jag haft tillräckligt roligt? Har jag tagit hänsyn till andra? 
  • Budskap: Livet är ingen tävling. Hitta balansen mellan dina behov och de i din närhet. 
  • Ceremoni: skriv en förlåtelselista eller en tacksamhetslista och bränn den. 

På FN-dagen den 24 oktober går halvmånen in i sista kvarteret i Lejonets tecken. Det här kan vara en något obekväm fas eftersom den ligger mitt emellan den förunderliga fullmånen och den löftesrika nymånen. Bär med dig nyckelord som omvärdera, balansera och känn tillit i ditt arbete att göra plats för nytt i den nymåneenergin som strax kommer. Ta till dig lejonets jagkänsla, stå i din egen kraft och var stolt över dina prestationer. Eventuella konflikter som uppstår nu kan vara värda att granska, så iaktta hur relationerna omkring dig fungerar. Den kommunikativa aspekten förstärks av att merkurius går in i Skorpionen den 22 oktober och uppmuntrar till djupare samtal och att våga se sanningen i saker och ting. Det är också en tid för skuggarbete och att hantera undangömda känslor, lite som en upptakt till Samhain – Halloween – den 31 oktober.  

Den 1 november möter vi en nymåne i Skorpionens tecken som vill att vi övar på självdistans, vågar släppa fram våra mörka sidor och bejaka den sensuella energin som råder. Samtidigt, var lite uppmärksam och lär av utmaningar som habegär, avund och attraktion. Dessa energier är ofta närvarande under nymånen i Skorpionen, och tanken är att du ska få tillfälle att försonas och ta itu med dem på ett sätt som tar hänsyn till alla inblandade. Nymånen är också en bra tid för att släppa taget om gammalt groll och påbörja eller avsluta ett ekonomiskt partnerskap. 

Som vanligt vill månen att vi stöter och blöter våra utmaningar samtidigt som vi utövar självkärlek och tillit. Kom ihåg att det inte är annorlunda än livet självt. Månen hjälper oss bara hålla kursen för att växa och bli vårt bästa jag. 

Lycka till du fina månsjäl!


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *