Njut av citron-, ingefärs- och honungsvatten

Citron-, ingefärs- och honungsvatten är uppfriskande och bidrar till att upprätthålla fuktbalansen i kroppen. Det är en perfekt dryck att börja dagen med, använda som uppiggande medel på eftermiddagen eller smutta på under dagens gång.

När du dricker den här drycken precis efter uppvaknandet hjälper den levern att driva ut de gifter som ansamlats under nattens avgiftningsarbete, samtidigt som levern och resten av kroppen får den viktiga vätskan och glukosen som behövs för att börja dagen.

Citron-, ingefärs- och honungsvatten

2,5-5 cm färsk ingefära

4,8 dl vatten

Saften från 1/2 citron

1 tsk opastöriserad honung*

*Det är viktigt att använda opastöriserad honung här. Du får inte samma läkande effekt av upphettad honung.

Så gör du:

Riv ingefäran i 4,8 dl vatten. Låt den stå och dra minst 15 minuter, helst längre. Du kan till och med lämna det så i kylen över natten om du vill. När du är redo att dricka silar du bort ingefäran, tillsätter citronsaften och honungen och rör om väl.

För fler recept och tips på hur du kan läka din egen kropp, kolla in boken Medial läkning Läk med detox av Anthony William.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *