Morgonrutiner för mer energi

Hej,

Hoppas ni hade en mysig valborg! Så härligt med ett avbrott mitt i veckan för att ladda batterierna.

Jag har ju mina morgonrutiner för att ladda batterierna. Varje (vardags)morgon går jag upp 04:45 och passar på att ha egentid. Det är något magiskt med denna tid, allt är så tyst men ändå är det något i luften. Jag börjar alltid med att dricka ett stort glas ljummet citronvatten eller sellerijuice (det stora problemet är bara att maskinen låter så galet mkt). Men jag älskar att starta dagen så, dessa drycker får mig på så bra humör.

På senaste tiden har det varit mycket jobb men annars tar jag mig tid att göra lite pilates eller stretcha, kanske lite yinyoga. Sedan en härlig dusch där jag fokuserar på allt jag är tacksam för, vilken energihöjare. Därefter gillar jag att läsa eller lära mig något nytt. Idag blev det kristallhäng och några kapitel i boken ”Ljus är det nya svarta”. Kan verkligen rekommendera den. Längtar redan till morgondagens läsning.

Tiden går fort när man har roligt och vips är klockan sju och övriga gänget ska upp och det är dags att ta på sig mammahatten.

Vilka morgonrutiner har ni?

Sov gott!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *