Hjälp från ovan eller bara slumpen?

Änglar – en del av vardagen
Anthony pratar inte bara om läkning för det fysiska, psykiska, andliga och känslomässiga. Han pratar även om änglar, om att vi har en gudagiven rätt att be om hjälp när vi behöver den.

I början när jag skulle prata med änglarna kändes det väldigt ovant, men det blev snart en vana och de blev lika självklara i vardagen som min familj och vänner. Under årens lopp har jag verkligen förundrats över hur mycket de hjälper till och hur ofta de visar sig. Jag kan ärligt säga att jag inte vet hur jag skulle klarat hela den här resan utan dem. Idag vill jag dela med mig av en av mina änglaberättelser som har hjälpt mig i livet.

Mögel, flytt och total botten
Jag drabbades tyvärr av mögelproblematik i huset jag bodde i, vilket påverkade min hälsa mycket negativt (mer om mögel i kommande nummer). Renovering och flera flyttar kantades av osäkerheten och otryggheten att inte veta när jag kunde få bo på en frisk plats igen. Det var tärande. Symptomen var oerhört tuffa med trötthet, värk och en hjärndimma som är nästintill omöjliga att beskriva. Jag kände mig så nedslagen av livet och det var verkligen på gränsen till vad jag klarade av.

Vändningen
När jag hade nått absoluta botten började jag få en sång i huvudet: ”Din tid kommer” av Håkan Hellström. Jag hade inte hört den på flera år, och kom inte ihåg resten av texten, men just de orden poppade upp i huvudet ofta.

Vi hyrde en liten lägenhet som jag skulle bo i medan renoveringen pågick. Jag var väldigt osäker på om jag skulle klara av att bo där, så när vi skulle åka och titta på den bad jag änglarna om ett tecken: ”Kan ni snälla ge mig ett tecken om jag ska ta lägenheten, jag är så vilsen”.

Det var bara några få minuters bilresa dit. Visningen kändes bra, men jag letade efter mitt tecken. På vägen hem stod radion på låg volym. Jag brukade alltid stänga av den pga mitt känsliga nervsystem, men just den här dagen var den på. Plötsligt hörde jag en bekant melodi. Det tog några sekunder innan jag kopplade och höjda volymen. Precis när jag gjorde det sjöng Håkan ”Res dig efter varje smäll, du har en ängel på din axel. Din tid kommer, din tid kommer”. Där var mitt tecken!

Tillbaka till livet
Jag tog lägenheten. Det var inga lätta månader, men jag tog mig framåt och fick sedan möjlighet att bo i min avlidna släktings hus ett tag. Jag var noga med maten och tillskotten från medial läkning. Så småningom fick jag mer energi och hade ork att göra mer än en sak om dagen. Tidigare hade jag behövt ligga och vila flera timmar efter en kort promenad med min hund. Äntligen kändes det som att jag fick tillbaka livet. Jag var så exalterad. ÄNTLIGEN! Efter alla svåra stunder. Det vände! Jag sa till familj och vänner: Livet är tillbaka! Jag var så lycklig!

En dag, medan jag väntade på ett telefonsamtal, började jag rensa ett skåp. Bland hundratals gamla vykort, samlade i flera kuvert, låg ett löst. Jag tog upp det och brast i gråt. Det var illrosa, med en stor gul leende gubbe, och så stod det över hela vykortet: ”Tillbaka till livet”!

Genom åren har jag upplevt och hört talas om många änglaberättelser och har inga som helst tvivel om att de ser oss och hjälper oss. Vill du veta mer om vad Anthony säger om änglarna hittar du information i böckerna Kostguiden eller Medial läkning – Reviderad & utökad.

Dela gärna med dig av dina egna änglaupplevelser - antingen som en kommentar här eller maila till mig. Det hade varit så roligt att få ta del av.

I välmående,
Carolina

Carolina Johansson
Utbildad sjuksköterska och näringsterapeut med fokus på Anthony Williams lära
Hemsida: carolinajohansson.se
Podcast: Hälsosant
Instagram: @carolinajohansson.se
E-post: hej@carolinajohansson.se

⌈OBS! Informationen är inte ersättning för medicinsk rådgivning, diagnos, behandling eller förskrivning. Rådfråga alltid din läkare när det kommer till din hälsa.⌋

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *