
Ibland när jag sätter mig ner för att skriva till dig undrar jag hur du har det. Det är ju mycket av en envägsdialog jag för med dessa krönikor. När jag skriver dem reflekterar jag över en massa saker, och i samband med det tänker jag att det vore kul att höra vad du skulle svara.
Min senaste stora reflektion har kretsat kring mitt förhållningssätt till andlighet. Jag har kommit till en hel del spännande insikter. En av dem är att idén om att vi är en del av något större har alltid varit självklart för mig. Och anledningen till att jag är här just nu är för att utforska ett liv på jorden, i denna kropp, med detta sinne. Jag har en ständig antenn aktiv för att snappa upp nya perspektiv och sätt att växa som människa – och det egna ansvaret är en god vägledare. Kanske är det därför jag drivs av att se andra människor växa?
Vad har du reflekterat över på sistone?Denna söndag har jag vigt åt mig själv. Inte nödvändigtvis för att vara ensam, men att få välja det jag vill ägna min tid åt. Därför har jag valt bort en del saker och unnat mig andra. Att skriva till er i en stund där jag känner mig inspirerad är alltid kul. Så nu sitter jag här i solen med en härlig känsla i kroppen, istället för i stress och tidsnöd som annars kan hända.
Viger du en dag åt dig själv ibland?Jag har just varit på en längre breathwork-klass på 2 timmar med så kallad cirkulär andning. Det var min första gång, och med tanke på boken vi lanserade i juni – Sinnlighet – så gav denna stund mig en helt ny utgångspunkt i kroppen. Som att det nu finns ett före och efter min första breathwork. Jag känner mig så ödmjuk och tacksam inför min kropp, mitt andetag och min upplevelse här på jorden.
När jag får göra det som kommer till mig – att få välja och välja bort – känns livet ovanligt levande. Sedan jag hittade Laurie Smiths bok Flow – vanan som förändrar allt har ett mantra följt mig: Follow the sparkles – följ det som glittrar och gnistrar i livet. Tänk så enkelt men kraftfullt! Det här hjälper mig att välja i alla möjliga små vardagliga sammanhang.
Jag har lärt mig mycket om FLOW tack vare Laurie, och den största insikten är nog att flow inte bara känns bra – det verkar faktiskt vara viktigt för oss. De flesta av oss har förmodligen mindre flow i livet än vi behöver!
Tänk dig att du har underskott av flow, precis som om det vore en vitamin eller mineral, och måste öka dina depåer. Och lösningen är att göra saker som ger dig glädje – så pass ofta att det till slut blir en naturlig del av livet. En vana. Det välkomnar jag verkligen – att göra flow till en vana. Vad tänker du om det?
Mina frågor till dig är genuina. Vill du höra av dig med reflektioner, livsberättelser eller annat hade jag blivit jätteglad. Maila mig då på hej@livsenergi.se.
Jag önskar dig en underbar sommar.
Varma hälsningar,
Alexandra Jerselius
Förläggare & klubbansvarig

